The Cost of Eating Healthy

Have you heard that eating healthy is expensive?

We repeat this over and over again, when really, have you personally compared the cost?

I agree that choosing organic options is more expensive than non-organic.

But it’s cheaper to choose a veggie omelet over a bowl of milk and cereal.

And that’s not considering the healthcare costs of eating a bowl of milk and cereal every day for 50 years versus eating a veggie omelet… (We’ll talk about that another time).

Over and over again when I run the numbers, it’s cheaper for me to eat healthy.

Check out this video, where I run some of the numbers for you.

So what would it mean for YOU if you could have $200+ extra a month in your pocket?

If you’re ready to rid yourself of the excuse that “eating healthy is expensive,” then let’s set up a time to chat.

If you want the 6-week meal plan, email me at katie@evolvefitnessclearwater.com and I’ll send it right over!

BOOK YOUR FREE INTRO

IN THIS QUICK CONVERSATION, WE WANT TO LEARN ALL ABOUT YOU, YOUR FITNESS GOALS AND HOW WE CAN HELP YOU REACH THEM.

GET OUR FREE 15 AT HOME WORKOUTS GUIDE!

Fill out the form below. Check your inbox shortly!